Cesta za úspěchem

FC Porto si jako vítěz PMEZ z ročníku 1986/1987 vybojovalo účast ve finále Interkontinentálního poháru, kde se střetlo s vítězem Copa Libertadores. Tentokrát jim byl uruguayský celek Club Atlético Peñarol. Finále se hrálo na Národním stadionu v japonském Tokiu. Favorit zápasu se hledal těžko, navíc během zápasu silně sněžilo. FC Porto samotné utkání začalo lépe, ale po úvodním tlaku, vytěžilo první branku zápasu až v závěru prvního poločasu. Běžela 41.minuta zápasu a fanoušky portugalského klubu rozjásal Fernando Gomes. Peñarol se dlouho nedokázal prosadit, a pokusy hráčů uruguayského týmu zneškodnil skvělý polský brankář Porta, Józef Młynarczyk. Až deset minut před koncem byl krátký na pokus Ricarda Viery. Utkání tak šlo do prodloužení, a zdálo se, že by mohlo směřovat k pokutovým kopům. Po čtyřech minutách druhého prodloužení se však prosadil alžírský útočník Rabah Madžer a rozhodl o vítězství Porta v poměru 2-1. FC Porto se tak poprvé v historii zapsalo na listinu vítězů této cenné fotbalové trofeje.
FC Porto je jedním z nejúspěšnějších portugalských klubů. Společně s Benficou Lisabon má nejvíce získaných portugalských titulů, doposud jich FC Porto získalo 27. Na evropské pohárové scéně se však také neztratilo. Hlavně v éře trenéra José Mourinha, patřili portští draci k nejobávanějším klubům na starém kontinentě. Úspěch v Poháru UEFA v sezoně 2002/2003, by se dal srovnat s úspěchem Porta ze sezony 1986/1987, kdy se jméno FC Porto poprvé objevilo na listině vítězů Ligy Mistrů. Pojďme si připomenout cestu za úspěchem, tentokrát se podíváme na úspěšnou cestu draků pohárem UEFA v sezoně 2002/2003.
Možná jen málokdo si pamatuje triumfální cestu FC Porto za vítězstvím v Poháru mistrů evropských zemí v ročníku 1986/1987. Ve vídeňském finále Porto porazilo i díky památné patičce Rabaha Madžera, alžírského útočníka, německý Bayern Mnichov 2-1. Nutno podotknout, že v sezoně 1986/1987 platil stále zákaz startů anglických klubů v pohárové Evropě. Možná by FC Porto na takový úspěch, při účasti těchto klubů nedosáhlo, ale na to se historie neptá, a FC Porto se stalo v sezoně 1986/1987 poprvé vítězem Poháru mistrů evropských zemí, nyní vystupujícím pod názvem Champions League. Pojďme se podívat jaká byla cesta draků až do vítězného finále.