Cesta za úspěchem: FC Porto vítěz PMEZ 1986/1987

Možná jen málokdo si pamatuje triumfální cestu FC Porto za vítězstvím v Poháru mistrů evropských zemí v ročníku 1986/1987. Ve vídeňském finále Porto porazilo i díky památné patičce Rabaha Madžera, alžírského útočníka, německý Bayern Mnichov 2-1. Nutno podotknout, že v sezoně 1986/1987 platil stále zákaz startů anglických klubů v pohárové Evropě. Možná by FC Porto na takový úspěch, při účasti těchto klubů nedosáhlo, ale na to se historie neptá, a FC Porto se stalo v sezoně 1986/1987 poprvé vítězem Poháru mistrů evropských zemí, nyní vystupujícím pod názvem Champions League. Pojďme se podívat jaká byla cesta draků až do vítězného finále.
V sezoně 1986/1987 jak už bylo řečeno se nemohli zúčastnit pohárových klání anglické kluby. To však na atraktivitě zápasů neubralo. Hrací systém byl kolový hrálo se od prvního kola, na odvety. Žádná skupinová fáze, jak ji známe nyní. FC Porto čekal v prvním kole mistr Malty. Rabat Ajax FC. Pro maltský klub to byla teprve druhá účast v tomto prestižním poháru a bylo to znát. Na Estádio das Antas si FC Porto se svým soupeřem pohrálo jako kočka s myší. Výsledek 9-0 zaručoval jasný postup již po prvním utkání. Odveta na Maltě byla pouhá formalita, a i tak si hráči Porta odvezli těsnou výhru 1-0. Los druhého kolo přisoudil modrobílým drakům o něco těžšího soupeře. Byl jím Československý mistr TJ Vítkovice. Ten si v prvním kole poradili s francouzským mistrem PSG, a dalo se očekávat, že portugalský klub bude čekat těžká práce. To se nakonec i potvrdilo. V prvním duelu ve Vítkovicích FC Porto podlehlo těsně 0-1 a tak se v odvetě muselo činit. Naštěstí domácí tvrz na Estádio das Antas, a fantastičtí fanoušci dotlačili draky k vítězství 3-0 a k postupu do čtvrtfinále soutěže. Branky Porta vstřelili André, Celso a Futre. Čtvrtfinále PMEZ svedlo Porto k souboji s dánským mistrem Brøndby Kodaň. První zápas se hrál v Portu a dlouho branku nepřinesl. Až v 71 minutě přišlel gól Madžera a tím rozhodující moment zápasu. Porto si vezlo do Kodaně výsledek 1-0 a stačila mu k postupu remíza. V dánské metropoli se Brøndby díky trefě Steffensona ujal ve 37 minutě vedení. Porto poté muselo dát minimálně branku a to se povedlo. V 74.minutě Juary vyrovnal a poslal draky do semifinále.
V semifinále se Porto střetlo se slavným Dynamem Kyjev. První utkání bylo na programu 8.4.1987 na Estádio das Antas. Porto hnalo na tribunách stadionu 85 tisíc fanoušků. V prvním poločase branka nepadla. Ta nakonec přišla na začátku 49 minuty, kdy brankáře Viktora Chanova poprvé překonal Futre. O poznání lepší náladu ještě domácím fanouškům vylepšil v 57 minutě zápasu André a Porto směřovalo k vítězství a mělo dobrý výsledek do odvety. Navíc byl vyloučen hráč Kyjeva Andryi Bal. Nakonec přeci jen inkasovalo. V 73.minutě se prosadil Pavel Yakovenko. Odveta v Kyjevě přinesla naštěstí postup. Na Olympijském stadionu v Kyjevě se tísnilo sto tisíc lidí. Ty však už ve třetí minutě zápasu zmrazil Celso Gavião. O sedm minut později přidal druhý gól draků Fernando Gomes. V jedenácté minutě sice vykřesal jiskru naděje domácí Oleksiy Mykhaylychenko, ale na víc se Dynamo nezmohlo, a tak FC Porto postoupilo do finále, kde se střetlo s německým mistrem FC Bayern Mnichov.
Finálové klání se odehrálo na vídeňském Praterstadion 27.května 1987. Nyní ho známe pod názvem Ernst-Happel-Stadion. FC Porto se postavilo proti německému gigantovi FC Bayern Mnichov. Německý mistr vstoupil do utkání aktivněji a nakonec svoji převahu korunoval vedoucí brankou Kögla. Běžela 24 minuta utkání. Poté 57 tisíc fanoušků dlouho branku nevidělo. FC Porto držel v brance vynikající polský brankář Józef Młynarczyk. V 79.minutě přišel moment, který se zapsal do dějin této soutěže. Vyrovnávající branku Porta vstřelil alžírský útočník Madžer, který se prosadil nádhernou patičkou a překonal do té doby bezchybně chytajícího brankáře Bayernu belgického brankáře Pfaffa. O dvě minuty později přišlo rozhodnutí. Po centru do pokutového uzemí se ocitl před bránou Juary a vstřelil rozhodující branku zápasu. FC Porto si vítězství v závěru pohlídalo a po zápase získalo poprvé ve své historii tuto cennou trofej.

FC PORTO vs. FC BAYERN MNICHOV 2-1
Branky: 79.Rabah Madžer, 81.Juary - 24. Ludwig Kögl. Žluté karty: Celso, Jaime Magalhães, António Sousa - Helmut Winklhofer. Rozhodčí: Alexis Ponnet (Belgie), Diváci: 57 500.

FC PORTO: Mlynarczyk - Joao Pinto, Eduardo Luis, Celso, Inacio (66.Frasco), Quim (46.Juary), Magalhaes, Madjer, Sousa, Andre, Futre. Trenér: Jorge.
FC BAYERN MNICHOV: Pfaff - Winklhofer, Nachtweih, Eder, Pflüger; Flick (82,Lunde), Brehme, Matthäus, M.Rummenigge, Hoeness, Kögl. Trenér: Lattek