Cesta za úspěchem: FC Porto vítěz Poháru UEFA 2002/2003

FC Porto je jedním z nejúspěšnějších portugalských klubů. Společně s Benficou Lisabon má nejvíce získaných portugalských titulů, doposud jich FC Porto získalo 27. Na evropské pohárové scéně se však také neztratilo. Hlavně v éře trenéra José Mourinha, patřili portští draci k nejobávanějším klubům na starém kontinentě. Úspěch v Poháru UEFA v sezoně 2002/2003, by se dal srovnat s úspěchem Porta ze sezony 1986/1987, kdy se jméno FC Porto poprvé objevilo na listině vítězů Ligy Mistrů. Pojďme si připomenout cestu za úspěchem, tentokrát se podíváme na úspěšnou cestu draků pohárem UEFA v sezoně 2002/2003.
Pohár UEFA se v sezoně 2002/2003 hrál ještě ve starém vyřazovacím systému, bez základních skupin. FC Porto vstupovalo do poháru UEFA v prvním kole. Soupeřem draků, které vedl dnes již populární trenér José Mourinho, byl polský klub Polonia Varšava. První utkání Porto zvládlo s přehledem. Nasázelo na domácím stadionu Polonii šest branek a žádný neinkasovalo.Dva góly v zápase zaznamenal Hélder Postiga. V odvetě sice přišla porážka 0-2, ale byl z toho postup do druhého kola. V něm přisoudil los Portu, rakouský celek Austria Vídeň. Porto úvodní duel ve Vídni zvládlo a odvezlo si do domácí odvety výhru 1-0. Jediný gól zápasu vstřelil Derlei. V domácím prostředí duel kontrolovalo, a přidalo vídeňskému celku dvě branky na cestu zpátky. Trefilo se úderné duo Hélder Postiga, Derlei. Ve třetím kole přišel mnohem těžší soupeř, a to v podobě francouzského Racingu Lens. Úvodní duel však Porto na domácím stadionu zvládlo na jedničku. Nasázelo do sítě Lensu tři branky (Hélder Postiga, Derlei, Jankauskas) a odveta byla pouze formalitou. Porto tak porážka 0-1 v Lensu nemusela mrzet. Ve čtvrtém kole si Porto s chutí zastřílelo. Soupeřem svěřenců kouče Mourinha byl turecký klub Denizlispor. V domácím prostředí Porto zvítězilo s přehledem 6-1 (Branky Porta: Capucho,Derlei, Ricardo Costa, Jankauskas, Deco, Alenichev) a remíza 2-2 v Turecku rozhodně postupu draků do čtvrtfinále nemohla zabránit. Čtvrtfinále nabídlo drama. Řecký celek Panathinaikos Atény dokázal vyhrát v Portugalsku 0-1 a zdálo se má nakročeno k postupu. FC Porto však odvetu na horké řecké půdě zvládlo. Utkání po devadesáti minutách skončilo výhrou draků v poměru 1-0, když branku vstřelil v 16 minutě Derlei. V následném prodloužení se se stal Derlei hrdinou Porta, když v běžící 103 minutě rozhodl svým druhým gólem v zápase o postupu draků do semifinále.
V semifinále na Porto čekalo římské Lazio. První utkání se hrálo na Estádio das Antas. Utkání nezačalo pro Porto vůbec dobře. Již v šesté minutě se prosadil Cláudio Lopéz a poslal Lazio do vedení. Poté však už přišli chvíle hráčů v modrobílých dresech. Nejprve v desáté minutě vyrovnal Maniche. Následně v 27 minutě zápasu poslal draky do vedení 2-1 Derlei. Hned po čtyřech minutách druhého poločasu se dočkal Derlei svého druhého gólu, a v 57.minutě uzavřel skore utkání Hélder Postiga. Porto nastoupilo proti Laziu v této sestavě: Vítor Baía - Paulo Ferreira, Jorge Costa, Ricardo Carvalho, Nuno Valente, Costinha, Maniche, Alenitchev (82,Tiago), Deco, Hélder Postiga (60.Marco Ferreira), Derlei (86.Jankauskas). Trenér: José Mourinho.
Odveta na Olympijském stadionu v Římě skončil bezbrankovou remízou a FC Porto se mohlo těšit na finálový duel proti skotskému Celtic Glasgow.
23.5.2002 byl evropský, možná i světový pohled fanoušků namířený do španělské Sevilly. Konkrétně na Estadio Olímpico de Sevilla. FC Porto se ve finále poháru UEFA ročníku 2002/2003 střetlo se slavným skotským klubem Celtic Glasgow. Utkání nabídlo nádhernou podívanou a celkem pět branek. A ta rozhodující přišla až v prodloužení. Samotné utkání nabídlo první branku až v první minutě nastavení prvního poločasu. Oba celky se pomalu chystali na odchod do šaten, když se prosadil Derlei. Celtic Glasgow se však nevzdal. Hned po dvou minutách se prosadil švédský kanonýr Henrik Larsson a vyrovnal na 1-1. O deset minut později se opět měnilo skóre, když se v 54.minutě prosadil Alenichev. Celtic Glasgow však opět dokázal vyrovnat, tentokrát hned po třech minutách když se opět prosadil Larsson. Utkání poté došlo do prodloužení. Když už se zdálo, že utkání nejspíš bude směřovat v pokutovým kopům, přišla 115 minuta zápasu, a rozhodující branka utkání. Svým druhým gólem v zápase rozhodl brazilský útočník Derlei, který se tímto zařadil mezi legendy klubu.

23.05.2002, Estadio Olímpico de Sevilla. Sevilla.
CELTIC GLASGOW vs. FC PORTO 2-3
Branky: 47 a 57. Henrin Larsson - 45 a 115. Derlei, 54.Alenichev. Žluté karty: Valgaeren, Baldé, Stiliyan Petrov - Nuno Valente, Maniche, Marco Ferreira. Červené karty: 96. Bobo Baldé - 120. Nuno Valente. Rozhodčí: Ľuboš Micheľ. Diváci: 52 972.

CELTIC GLASGOW: Robert Douglas - Joos Valgaeren (64.Laursen), Bobo Balde, Johan Mjallby, Didier Agathe, Neil Lennon, Paul Lambert (kapitán) (76.McNamara), Stilian Petrov (104.Maloney), Alan Thompson, Chris Sutton, Henrik Larsson. Trenér: Martin O'Neill.

FC PORTO: Vitor Baia - Paulo Ferreira, Jorge Costa (kapitán) (71.Pedro Emanuel), Ricardo Carvalho, Nuno Valente; Francisco Costinha (9.Ricardo Costa), Dmitri Alenitchev, Deco Souza, Maniche Ribeiro, Nuno Capucho (98.Marco Ferreira), Derlei Silva. Trenér: José Mourinho.