Champions League 2016/2017 osmifinále: FC PORTO vs. JUVENTUS TURÍN 0-2

Fotbalisté Porta v úvodním utkání osmifinále Champions League podlehli na domácím Estádio do Dragão, Juventusu Turín 0-2. Utkání poznamenalo vyloučení levého obránce draků Alexe Tellese, který musel opustit trávník po necelé půl hodině hry, když od hlavního rozhodčího zápasu viděl dvě žluté karty. Nutno podotknout, že karty byli uděleny správně. Juventus byl po celé utkání lepším týmem a hostující kouč Massimiliano Allegri, měl velmi dobrou ruku při střídání. Nejprve se prosadil střídající Marko Pjaca a následně také střídající Dani Alves. Odveta v Turíně je na programu 14.března.
Úvod zápasu patřil domácím fotbalistům. Nejprve po faulu na pronikajícího André Silvu, měli domácí příležitost v podobě přímého kopu. Bohužel Brahimi poslal míč nad branku. Další střelecký pokus si připsal Rúben Neves, který se odhodlal vystřelit zhruba pětadvaceti metrů, ale jeho střela opět nezamířila mezi tři tyče a skončila mimo. Poté se dostal k slovu Juventus. Mandžukič sice obranou Porta neprošel, míč se však odrazil od bránících hráčů k Alexu Sandrovi, ale jeho pokus také zamířil vysoko nad. Následně se po přihrávce Dybaly dostal za obranu Higuaín, ale ke střele na Casillase nedošlo, protože na poslední chvíli stačil zakročit Marcano. Další střelu v zápase si připsal Dybala, ale ani on nezamířil na branku, a poslal míč z hranice pokutového území vysoko nad. Ve 25 minutě zápasu přišel první důležitý moment zápasu. Kolumbijský záložník Juan Cuadrado byl u postranní čáry faulovaný Alexem Tellesem a levý obránce Porta uviděl po tomto zákroku žlutou kartu. Pravdou je, že čtyřiadvacetiletý Brazilec přišlápl Cuadradovi kotník a žlutou kartu z rukou hlavního rozhodčího zápasu, Felixe Brycha viděl oprávněně. O dvě minuty později Alex Telles opět fauloval. Tentokrát se u postranní čáry snažil uvolnit Stephan Lichtsteiner, Alex Telles se mu snažil míč vypíchnout skluzem, bohužel pro něj trefil nohy švýcarského obránce Juventusu a hlavní rozhodčí Felix Brych mu udělil druhou žlutou kartu a následně červenou a pro Tellese utkání skončilo ani ne po půl hodině hry. Nutno říci, že Telles trefil nohu Lichtsteinera a karta byla udělena správně. Bohužel pro domácí Porto to znamenalo nesmírnou komplikaci. Z následného přímého kopu, poslal míč přihrávkou Pjanič na Cuadrada, a ten poslal míč jen těsně pravé tyče domácí branky. Ve třicáté minutě se tak domácí kouč Nuno Espírito Santo rozhodl pro střídání. Na hřiště zamířil levý bek Miguel Layún a ze hřiště musel odejít útočník André Silva. Layún se postavil na místo levého obránce místo vyloučeného Tellese. Juventus po vyloučení Tellese získal územní převahu, a poprvé mezi tyče zamířil Pjanič. Casillas byl však připravený a míč chytil. Další ohrožení branky měl na svědomí Khedira, který se po centru Sandra dostal k hlavičce, ale míč poslal vedle levé tyče. Další nebezpečnou střelu vyslal na branku Porta Higuaín, ale Iker Casillas jeho pokus vyrazil na roh. Porto bylo zatažené v obraně a Juventus měl míč na svých kopačkách a víc ze hry. Už v nastaveném čase se po přihrávce Cuadrada odhodlal ke střele z velké dálky Dybala a Iker Casillas měl velké štěstí, protože třiadvacetiletý argentinský útočník trefil tyč. První poločas tak skončil 0-0, ale tlak staré dámy po vyloučení Tellese byl enormní.
Na začátku druhého poločasu sice Dybala poslal míč do sítě Porta, naštěstí pro domácí tým, byl argentinský útočník v ofsajdu a tak gól nemohl být uznán. Bylo to však pro obranu draků velké varování. Pravdou je, že opakovaný záběr ukázal, že po přihrávce Pjaniče stál Dybala zároveň s posledním obráncem Porta, a pokud se teda jednalo o ofsajd, byl jen milimetrový. Na druhé straně po dlouhé době se k zakončení dostalo také Porto. Herrera, však po centru Layúna hlavičkoval mimo. Juventus však i nadále kontroloval míč a Khedira zakončoval vysoko nad. Další střelu na bránu Porta si připsal Dybala, ale ani tato střela do branky nezamířila, tentokrát míč chytil připravený Casillas. Dybala byl v tomto zápase hodně vidět, další jeho střele však zabránil včasným zákrokem Miguel Layún. Další střelu vyslal Sami Khedira, ale opět mířil mimo. Juventus však stupňoval tlak a zdálo se, že branka vidí ve vzduchu. Další povedenou a rychlou kombinaci Juventusu zakončoval Higuaín, a jeho technická střela zamířila jen těsně vedle pravé tyče domácí branky. Hostující trenér Allegri poslal v 67.minutě na trávník místo Cuadrada chorvatského záložníka Marka Pjacu, a jak se následně ukázalo byl to velmi dobrý tah. O pět minut později si totiž Pjaci chtěl narazit míč s Dybalou, míč se k němu odrazil od bránícího Layúna a pro jednadvacetiletého chorvatského záložníka už nebyl problém poslat míč k levé tyči domácí branky a poslal Juventus do vedení 1-0. Další důležitý moment zápasu přišel v 73 minutě, to když na trávník zamířil brazilský obránce Juventusu Dani Alves, který nahradil Stephana Lichtsteinera. Hned o minutu později totiž třiatřicetiletý Dani Alves přidal druhý gól Juventusu. Dani Alves si naběhl do pokutového území, kde ho našel centrem Alex Sandro a po zpracování na prsa poslal míč do sítě. Juventus i nadále kontroloval míč na svých kopačkách a po přihrávce Pjaci byl velmi blízko ke gólu Khedira, ale míč poslal těsně vedle levé tyče. Další šanci už nepřišli a ta si Juventus do odvety veze velmi solidní dvoubrankové vítězství. Porto to bude mít v odvetném utkání v Turíně nesmírně těžké.

22.01.2017, Estádio do Dragão, Porto.
FC PORTO vs JUVENTUS TURÍN 0-2
Branky: 72.Marko Pjaca, 74.Dani Alves. Žluté karty: Alex Telles, Maxi Pereira, Héctor Herrera, Iván Marcano - Stephan Lichtsteiner. Červená karta: 27.Alex Telles po druhé žluté (FC Porto). Rozhodčí: Felix Brych (Německo). Diváci: 49 229.

FC PORTO: Iker Casillas - Maxi Pereira, Iván Marcano, Alex Telles, Felipe, Rúben Neves (61.Jesús Corona), Yacine Brahimi (73.Diogo Jota), André Silva (30.Miguel Layún), Héctor Herrera, Danilo Pereira, Francisco Soares. Trenér: Nuno Espírito Santo.

JUVENTUS TURÍN: Gianluigi Buffon - Giorgio Chiellini, Alex Sandro, Andrea Barzagli, Stephan Lichtsteiner (73.Dani Alves), Miralem Pjanić, Sami Khedira, Juan Cuadrado (67 Marko Pjaca), Gonzalo Higuaín, Mario Mandžukić, Paulo Dybala (86.Claudio Marchisio). Trenér: Massimiliano Allegri