Champions League 2016/2017: AS ŘÍM vs. FC PORTO 0-3

Skvělé!!! Fotbalisté FC Porto nebudou v sezoně 2016/2017 chybět mezi evropskou klubovou elitou. Brány Champions League otevřela výhra draků na stadionu AS Řím v poměru 3-0. O branky draků se postarala trojice Felipe, Miguel Layún, Jesús Corona. Nutno říci, že domácí AS Řím Portu cestu za postupem výrazně usnadnil. Vyloučit se nechala hned dvojice hráče De Rossi, a ve druhém poločase střídající Emerson. Možnou ztrátou pro Porto může být zranění obránce Maxi Pereiry, který musel trávník opustit na nosítkách.
Domácí Římané vlétli na FC Porto, a hned ve druhé minutě musel poprvé zasahovat Iker Casillas, když vyrazil pokus z větší dálky v podání belgického záložníka Nainggolana. Po třech minutách už kopal domácí tým dva rohové kopy, ale ani jeden z nich velké nebezpečí pro obranu Porta neznamenal. První střelecký pokus na bránu Říma, ve které se tentokrát objevil polský brankář Szczęsny, vyslal v páté minutě André André. V deváté minutě zahrával záložník Otávio přímý kop, a jeho centr našel v pokutovém území obránce Felipeho, který hlavičkou poslal míč za záda brankáře Szczęsneho. Draci se velmi rychle ujali vedení. První žlutou kartu utkání viděl ve 14. minutě zápasu útočník André Silva, když asi dvaatřicet metrů od branky fauloval Nainggolana. Z následného přímého kopu však žádné ohrožení branky Porta nebylo. V 16.minutě poslal centr z levé strany do pokutového území Perotti, ale hlavička velmi aktivního Nainggolana mířila nad bránu. Ve 26.minutě opět Otávio našel centrem v pokutovém území Felipeho, tentokrát však jeho hlavička postrádala razanci, a brankář Szczęsny, bez problémů míč chytil. Porto se snažilo držet míč na svých kopačkách, ale domácí se dokázali k míči po chvilce dostat, ale jejich útočné snažení nebylo pro obranu draků nebezpečné. Ve 30.minutě vyslal střelu na bránu Porta Džeko, ale jeho pokus Iker Casillas vyrazil na rohový kop. Následný rohový kop se domácím nevydařil a Casillas si pro něj došel a chytil ho do rukavic. Ve 35.minutě zůstal ležet po jednom ze soubojů útočník Porta André Silva, a vyžádal si ošetření za pomezní čárou. 37.minuta přinesla velkou šanci domácího týmu. Džeko uvnitř vápna zpracoval centr a míč nahrál na Salaha, a ten se ocitl před brankou Porta, ale naštěstí pro draky, poslal míč vysoko nad branku. Pět minut před koncem prvního poločasu se na trávníku udál moment co k fotbalu nepatří. De Rossi tvrdě zezadu fauloval Maxi Pereiru a hlavní rozhodčí zápasu Polák Marciniak ukázal zkušenému záložníkovy AS Řím červenou kartu. Maxi Pereira, musel být po zákroku ošetřován za postranní čárou. S obráncem Porta to následně nevypadalo dobře, protože byl odnesen na nosítkách do útrob stadionu. AS Řím zareagoval na vyloučení a poslal do hry místo Leandra Paredese, Emersona. Porto bylo nucené ještě v závěru prvního poločasu střídat. Místo Maxi Pereiry přišel Miguel Layún. V páté minutě nastaveného času se dostal k zakončení Herrera, ale jeho pokus mířil těsně vedle pravé tyče. Po prvním poločase se tak šlo do šaten s výsledkem AS Řím vs. FC Porto 0-1.

Druhý poločas rozehráli fotbalisté Porta a hned se pokoušeli útočnou akcí ohrozit domácí branku, ale Jesus Corona dostal přihrávku do ofsajdu. Domácí hráči AS Řím se poté snažili o ohrožení branky Porta, ale obrana draků bez větších problémů odolala. Jmenovitě se o to postarala dvojice Marcano, Telles. V padesáté minutě přišlo další vyloučení domácího hráče. Na polovině hřiště tvrdě fauloval Coronu střídající Emerson a hlavní rozhodčí bez váhání ukázal hráči Říma červenou kartu. I když AS Řím hrál v devíti lidech snažil se o útočné akce, ale obrana Porta byla připravená.
Druhým hráčem Porta,který se podíval na hřiště byl Sergio Oliveira, který nahradil v 59.minutě skvělého Otávia. Oliveira sotva co přišel na hřiště viděl žlutou kartu, když v jednom ze soubojů fauloval protihráče. Na hřiště se v domácím dresu dostal místo Džeka, bývalý hráč modrobílých Juan Iturbe. V 61.minutě se Sergio Oliveira předvedl více fotbalově, když zahrával přímý kop, jeho pokus však mířil nad branku domácích. V dnešním utkání se sice André Silva neprosadil, za to obdržel žlutou kartu. V 66 minutě zápasu ho na trávníku střídal Adrian Lopéz, ale André Silva svůj odchod z trávníku natahoval a za to dostal kartu. Hra se převážně odvíjela ve středu hřiště a to že hrálo Porto proti oslabenému soupeři to vůbec nevypadalo. Míč měl AS Řím ve svém držení. Juan Iturbe poslal míč do pokutového území, ale obrana Porta byla připravená a poslala míč do bezpečí. V 73.minutě dostal do volného prostoru míč nabíhající Miguel Layún a po samostatném úniky obešel vyběhnutého brankáře domácích a zvýšil vedení draků na 2-0. O dvě minuty později to bylo již o tři branky. Jesús Corona se rozeběhl a na hranici malého pokutového uzemí se zbavil dotírajícího Manolase a střelou pod břevno zvýšil vedení Porta na 3-0. V 82.minutě domácí Nainggolan napřáhl z dálky, ale míč skončil daleko vedle levé tyče. Od 85.minuty už se zápas pouze dohrával, a hráči Porta drželi míč na svých kopačkách. Rozhodčí se rozhodl přidat nad rámec normální hrací doby jednu minutu a poté ukončil zápas. Porto se může těšit na zápasy v základní skupině Champions League.

23.08.2016, Stadio Olimpico (Řím)
AS ŘÍM vs. FC PORTO 0-3
Branky: 9. Felipe (Otávio), 73. Layún (Herrera), 75. Corona (Herrera). Žluté karty: 90+1. Gerson (ASR) – 14. Herrera (PRT), 31. Otávio (PRT), 58. Sérgio Oliveira (PRT), 66. André Silva. Červené karty: 40. De Rossi (ASR), 51. Emerson (ASR). Rozhodčí: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz – Siejka (všichni Polsko). Držení míče: 55% – 45%, Střely celkem: 17 – 13 , Střely na branku: 4 – 7.

AS ŘÍM: Szczęsny – Bruno Peres, Manolas, De Rossi (C), Juan – Strootman, Paredes (42. Emerson Palmieri) – Salah, Nainggolan, Perotti (86. Gerson) – Džeko (59. Iturbe). Trenér: Luciano Spalletti.
Náhradníci: Alisson Becker – Iturbe, Totti, Fazio, Gerson, Emerson Palmieri, El Shaarawy.

FC PORTO: Casillas – Maxi Pereira (45+2. Layún), Felipe, Marcano, Alex Telles – Herrera (C), Danilo – Corona, Otávio (57. Sérgio Oliveira), André André – André Silva (66. Adrián). Trenér: Nuno Espírito Santo.
Náhradníci: José Sá – Sérgio Oliveira, Rúben Neves, Varela, Adrián López, Evandro, Layún.