design7.png

Portugalské O Clássico již klepe na dveře.

foto: ligaportugal.pt
foto: ligaportugal.pt
Portugalsko se těší už několik týdnů dopředu na blížící se duel mezi odvěkými rivaly. Trenéři a hráči obou klubů musí odpovídat na otázky k blížícímu se zápasu už několik kol dopředu. Ano řeč není o žádném jiném zápase nežli, o slavném portugalském O Clássicu. V tomto zápase se potkávají dva nejúspěšnější kluby portugalské historie, a to Benfica Lisabon a FC Porto. Zítra od 19:00 bude na programu další vzájemný duel. Hrát se bude na Estádio do Dragão a již dnes je v prodeji jen několik desítek volných vstupenek. Pojďme se podívat něco málo do historie portugalského O Clássico, a formu zítřejších soupeřů.
V Portugalsku jsou jen dva kluby které už dlouhá léta v portugalské lize přetahují o ligový titul. Je jím lisabonská Benfica, které se přezdívá Orlové, a FC Porto, jehož hráčům se neřekne jinak nežli Draci. Zítra se na portském Estádio do Dragão opět oba dravci potkají proti sobě. Benfica Lisabon vstoupí do utkání z první příčky ligového pelotonu, a domácí Porto se bude snažit získat tři body a snížit tak jeho ztrátu na vedoucí pozici, z pěti bodů na pouhé dva.

Poslední vzájemná utkání drakům proti orlům vycházela. Porto bylo v minulé sezoně na konci zápasu šťastnějším týmem. Porto v loňské sezoně vyhrálo obě utkání. Nejprve se radovalo z vítězství 1-0 na domácí půdě, a v únorovém posledním střetnutí obou klubů se zrodilo vítězství draků na stadionu světla v Lisabonu v poměru 2-1. Bohužel na konci sezony, se Porto muselo spokojit s konečnou třetí příčkou, a Benfica Lisabon se mohla radovat ze zisku ligového titulu. V zítřejším zápase je také velmi těžké hledat favorita. Může to skončit jakkoliv. Portugalské O Clássico má dlouhou historii.

Zítra čeká oba týmy jejich 235 vzájemný duel. Ten první se hrál 28.4.1912. hrál se v Portu a domácí tým podlehl Benfice vysoko 2-8. O osm let později se FC Porto radovalo vůbec poprvé z vítězství a to v poměru 3-2. Na další výhru však muselo FC Porto čekat dalších devět let. Poprvé rámci portugalské ligy se oba celky potkali v roce 1934. Celkem si do této chvíle FC Porto připsalo nad Benficou Lisabon 91 výher. Co se týče však nejvyšší výhry ve vzájemném zápase z té se stále může radovat a pyšnit Benfica. 7.2.1943 se Orlové radovali z vítězství v poměru 12-2. Nejvíce startů v portugalském O Clássicu si připsal na své konto portugalský útočník Nene, který oblékal dres Benfiky Lisabon v letech 1968 až 1986 a do zápasů s FC Porto nastoupil celkem 44 krát. Nejvíce branek v O Classicu dal také hráč lisabonského klubu. Celkem 18 přesných tref si na své konto připsal José Águas, který dres Benfiky oblékal v letech 1950 až 1962.

Ještě jednu zajímavost stojí za povšimnutí a připomenutí, a to že se jak Portu tak Benfice podařilo vyhrát pouze čtyřikrát O Clássico za sebou. Nyní se Porto může pyšnit tím, že má na kontě dvě výhry z posledních svou vzájemných zápasů a případě výhry by to byla třetí za sebou. Metu pěti výher za sebou jdoucích O Classic se však ani jednomu z klubů zatím překonat nepovedlo. FC Porto v letošním ročníku ligové soutěže již jednou prohrálo a to na hřišti jiného lisabonského klubu Sportingu. V celé sezoně má na svém kontě pouhé dvě porážky, ta druhá se zrodila v duelu základní skupiny Champions League, na hřišti anglického Leicesteru City. Benfika Lisabon v tomto soutěžním ročníku okusila porážku pouze na evropské pohárové scéně, a to na hřišti SSC Neapol v poměru 2-4. Jinak doposud v portugalské lize drží neporazitelnost. Body ztratila pouze překvapivou domácí remízou 1-1 se Setúbalem.

Co se týče tabulky střelců letošního ročníku portugalské ligy, po devíti odehraných kolech je nejvýše postavený útočník FC Porto André Silva. Ten doposud zaznamenal sedm vstřelených branek a patří mu druhá příčka. Nejlépe postaveným střelcem Benfiky Lisabon je řecký útočník Mitroglou, který se do černého trefil čtyřikrát a v tabulce střelců se dělí o sedmé místo s dalšími třemi hráči. Co se týče střílení a dostávání branek v nejvyšší portugalské lize jsou na tom oba týmy podobně. Benfica Lisabon doposud dokázala vstřelit 22 gólů a čtyři dostala. Porto se radovalo celkem z 18 přesných zásahů a dostalo také čtyři branky. V tomto týdnu se oba celky představili v pohárové Evropě, a oba se v Champions League mohli radovat z vítězství. Benfica Lisabon v úterý zvítězila doma nad ukrajinským Dynamem Kyjev 1-0 a FC Porto potvrdilo roli favorita o den později, když zdolalo stejným výsledkem belgický celek FC Bruggy.

Podívejme se v jaké sestavě se Benfica Lisabon představila v posledních dvou odehraných zápasech.

Portugalská liga 9.kolo (28.10.2016) Zápas proti Paços Ferreira, který Orlové vyhráli 3-0.
Ederson - Luisão, Eliseu, Viktor Lindelöf, Nelsinho, Ljubomir Fejsa (82.Andreas Samaris), Pizzi, Eduardo Salvio, Konstantinos Mitroglou (76.Raúl Jiménez), Gonçalo Guedes, Franco Emanuel Cervi (72.André Carrillo).

Champions League, skupinová fáze, 4.kolo. (01.11.2016) Zápas proti Dynamo Kyjev. Benfica vyhrála 1-0.
Ederson, Alex Grimaldo, Luisão, Viktor Lindelöf, Nelsinho, Ljubomir Fejsa (59.Andreas Samaris), Gonçalo Guedes (87.André Almeida), Franco Emanuel Cervi, Konstantinos Mitroglou (70.Raúl Jiménez), Eduardo Salvio, Pizzi.
05.11.2016 22:28:56
luchogonzalez
hlavní 1.jpg
13100778_1281634158518276_5775512599109392281_n (1).jpg
foto: instagram.com
foto: instagram.com
liga-nos.jpg
156632.jpg
Segunda-Liga-fundo-preto.jpg
taça da liga.jpg
taca-de-portugal-logo-14D632858D-seeklogo.com.gif
16387151_1195516730556321_5600965140158026948_n - kopie.jpg
Madjer čtverec.png
hlavní - kopie (8) - kopie.jpg
hlavní - kopie (2) - kopie.jpg
hlavní 2.jpg
hlavní - kopie (6) - kopie.jpg
stra (3).jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one