Vzpomínka na PVP 1983/1984: FC Porto těsně pod vrcholem.

Včerejší los ve švýcarském Nyonu přisoudil fotbalistům FC Porto jako soupeře v osmifinále Champions League italský celek Juventus Turín. V sezoně 1983/1984 se tyto kluby setkali ve finále Poháru vítězů pohárů. Finálový duel se hrál ve švýcarském Basileji a nakonec se z vítězství radoval Juventus, který dokázal porazit FC Porto 2-1. Pojďme si připomenout jaká byla cesta draků až do finále tohoto poháru, který byl v roce 1999 zrušen a místo něj se nyní hraje Evropská liga.
FC Porto vstoupilo v sezoně 1983/1984 do tohoto poháru jako vítěz portugalského poháru. Prvním soupeřem draků byl v té době ještě jugoslávský celek Dinamo Záhřeb. První utkání sice Dinamo vyhrálo 2-1. ale Porto dokázalo v domácím Estádio das Antas vyhrát 1-0 a díky gólu vstřelenému na hřišti soupeře postoupilo do druhého kola. Ve druhém kole narazili draci na skotský Glasgow Rangers. Podobně jako v prvním kole se zrodili dva stejné výsledky. Glasgow Rangers domácí duel vyhrál 2-1, ale Porto doma opět zvítězilo 1-0 a radovalo se z postupu do čtvrtfinále. V něm se střetlo se zástupcem sovětského svazu. Nyní ukrajinským Šachtorem Doněck. Tentokrát měl portugalský klub výhodu prvního zápasu v domácím prostředí. Porto na Estádio das Antas vyhrálo 3-2 a po remíze 1-1 na horké půdě Doněcku postoupilo do semifinále. Semifinálovým soupeřem draků byl opět skotský klub. Tentokrát Porto narazilo na Aberdeen a v obou zápasech se radovalo z vítězství 1-0. Ve finále, které bylo na programu 16.května 1984 na St.Jakob Stadium v Basileji se střetlo s italským Juventusem Turín. Za Juventus nastupoval francouzský útočník Michel Platini, za Porto například skvělý portugalský reprezentant Fernando Gomes. První branka padla do sítě Porta, a to když se prosadil mladý reprezentant Itálie do 21 let. Beniamino Vignola. To běžela 13 minuta zápasu. Vignola se rozeběhl a krásnou střelou k pravé tyči překonal Ze Béta. Juventus byl po vstřelení branky aktivnějším týmem a po akci Platiniho měl další střelecký pokus Boniak, ale míč poslal nad branku. Po necelé půl hodině hry však bylo vyrovnáno. To když se na hranici pokutového území dostal k míči Fernando Gomes, posunul míč na Antonia Sousu a ten míč z první napálil na branku. Brankář Juventusu Tacconi, byl sice blízko úspěšnému zákroku, ale míč před ním poskočil a skončil v síti. Antonio Sousa mohl dokonce poslat Porto do vedení, to když zahrával přímý volný kop v blízkosti pokutového území. Bohužel míč poslal jen těsně nad branku. Ve 41.minutě utkání přišel rozhodující moment utkání. Vignola našel centrem v pokutovém území nabíhajícího polského útočníka Zbigniewa Bonieka a ten i když byl mezi dvěma obránci, dokázal se dostat zakončení a překonal vybíhajícího Ze Béta. Porto mělo ještě v závěru prvního poločasu velkou příležitost na vyrovnání, ale hlavičkujícího Gomese, dokázal skvělým zákrokem brankář Tacconi vychytat. Ve druhém poločase si vypracoval více gólových šancí Juventus. Ale ani Rossi a poté Platini ze svých šancí branku nedali. Porto si žádnou vyloženou šanci na vstřelení vyrovnávací branky nevypracovalo a tak se po závěrečném hvizdu, hlavního rozhodčího Adolfa Prokopa, mohl Juventus radovat ze zisku cenné trofeje.

SESTAVY OBOU TÝMŮ VE FINÁLE PVP V SEZONĚ 1983/1984

JUVENTUS TURÍN: Tacconi - Gentile, Cabrini, Bonini, Brio, Scirea, Vignola (89.Caricola), Tardelli, Rossi, Platini, Boniek. Trenér: Giovanni Trapattoni.

FC PORTO: Ze Béto - João Pinto, Eduardo Luis (82.José Costa), Lima Pereira, Eurico, Jaime Magalhães (64.Mickey Walsh), Frasco, Sousa, Fernando Gomes, Pacheco, Vermelhinho. Trenér: António Morais.