Primeira Liga 2016/2017 12.kolo: FC PORTO vs. SPORTING BRAGA 1-0

Kdyby se opravdu každé utkání hrálo jen devadesát minut, bez jakéhokoliv nastavení, fotbalisté Porta by bohužel opět neskórovali a šlágr 12.kola portugalské ligy by skončil bezbrankovou remízou. Naštěstí má trenér Nuno Espírito Santo k dispozici hráče B týmu, který na svých zádech nosí číslo 59 a jméno Rui Pedro. Teprve osmnáctiletý portugalský útočník se dostal na trávník v 75.minutě, když vystřídal Olivera Torrese, a v poslední minutě nastavení dostal míč za obranu Bragy a přes svůj věk ukázal, že góly střílet umí. Pro Ruie Pedra to byl premiérový start v nejvyšší portugalské lize, a hned se vryl do paměti portských fanoušků.
Samotné utkání bylo v jasné režii Porta. Domácí tým si dokázal vytvořit nespočet gólových šancí a dokonce dvakrát dokázali domácí hráči dostat míč do sítě. Bohužel, pokaždé postranní rozhodčí zvedl praporek a překazil gólovou radost. Poprvé tak bylo v 56 minutě. To když poslal míč do sítě Diogo Jota, ale jak postranní tak hlavní rozhodčí viděli údajný faul Joty na obránce Baiana a tak branku neuznali. Druhý gól, který nebyl uznaný, tentokrát kvůli ofsajdu vstřelil Héctor Herrera v 88.minutě. Opakovaný záběr však příliš průkazný nebyl, spíš se zdálo, že mexický záložník v momentě přihrávky v postavení mimo hru nebyl. Nutno říci, že největší šanci utkání měl paradoxně velmi aktivní André Silva. To když se ve 36 minutě utkání ocitl za obranou Sportingu Braga, a už to vypadalo, že půjde sám na brankáře Marafona, ale Artur Jorge ho dotykem ruky vyvedl z rovnováhy a portugalský reprezentant padl v pokutovém území a kopala se penalta. Artur Jorge navíc obdržel od hlavního sudího červenou kartu a musel do sprchy. Bohužel přes třicet tisíc fanoušků na Estádio do Dragão, se gólu nedočkalo. Faulovaný André Silva poslal míč k pravé tyči, ale Marafone vystihl směr a penaltu chytil. André Silva měl v utkání několik příležitostí, ale branky se opět nedočkal. Podobně na tom byli i jeho další spoluhráči. Jmenovitě Brahimi, Corona, Herrera, nebo Diogo Jota. V nastavení měl příležitost rozehrát v blízkosti pokutového území přímý kop Brahimi, bohužel alžírský útočník zamířil nad břevno hostující branky. Když už se zdálo že utkání skončí bezbrankovou remízou, dostal míč za obranu soupeře Rui Pedro a osmnáctiletý portugalský talent, ukázal, že střílet branky umí. Velmi mazácky poslal míč lobem přes vybíhajícího brankáře Marafona a rozhodl o vítězství draků 1-0.

03.12.2016, Estádio do Dragão, Porto.
FC PORTO vs. SPORTING BRAGA 1-0
Branka: 90+5. Rui Pedro. Žluté karty: André Silva, Rui Pedro - Marafone, André Pinto. Červená karta: 36.Artur Jorge (Braga). Rozhodčí: Carlos Xistra. Diváci: 31 219.

FC PORTO: Iker Casillas - Maxi Pereira, Felipe, Miguel Layún (75.Herrera), Danilo Pereira, Óliver Torres (75.Rui Pedro), Otávio (45.Brahimi), Diogo Jota, André Silva. Trenér: Nuno Espírito Santo.

SPORTING BRAGA: Marafona - André Pinto, Baiano, Marcelinho Goiano, Artur Jorge, Nikola Vukčević, Ricardo Horta, Xeka, Nikola Stojiljković (45. Lazar Rosić), Wilson Eduardo (65. Djavan), Koka (74. Rui Fonte). Trenér: José Peseiro.

ZDROJ VIDEA: sapo.desporto.pt.