Primeira Liga 2016/2017 20.kolo: FC PORTO vs. SPORTING LISABON 2-1

Další portugalské O Clássico je minulostí a můžeme s radostí konstatovat, že FC Porto ho zvládlo a připsalo si velmi cenné tři body za vítězství 2-1 nad Sportingem Lisabon. Premiéru v dresu Porta si odbyla jediná zimní posila Francisco Soares a byl to debut jako hrom, protože hráč, který přišel z Vitórie Guimarães, vstřelil obě branky draků a zabezpečil tak svému týmu vítězství. Jinak to bylo utkání dvou rozdílných poločasů. V prvním poločase byli domácí draci mnohem nebezpečnějším týmem, naopak ve druhé půli se spíše bránili, a po inkasované brance na 2-1, několikrát tým podržel skvělý Iker Casillas.
Samotný úvod utkání byl z obou stran opatrný a spíš hosté z Lisabonu se snažili o tvorbu hry. V sedmé minutě zápasu však přišel první moment který potěšil domácí fanoušky na zaplněném Estádio do Dragão. Jesús Corona se na pravé straně uvolnil přes bránícího Zeegelaara, odcentroval do pokutového území a míč poslal hlavičkou do sítě Soares. Pro šestadvacetiletého brazilského útočníka to byl první zápas v dresu FC Porto po přestupu z Guimarãese a hned po sedmi minutách slavil svoji premiérovou branku v novém působišti. Sporting se poté snažil o vyrovnání, ale velké střelecké příležitosti si nevypracoval. Až na hlavičku Gelsona ve 28 minutě zápasu, kdy se fantastickým zákrokem blýskl Iker Casillas a míč vytáhl nad břevno. Porto pokračovalo ve hře na brejky a jeden z nich se podařilo do konce prvního poločasu zužitkovat. Ve středu hřiště zabojoval o míč Brahimi, míč se dostal na kopačku Danila a ten krásnou přihrávkou mezi bránící hráče vysunul Soarese a ten všem utekl, vyhnul se také vybíhajícímu se brankáři Sportingu a pohodlně poslal míč do sítě. Porto tak první poločas vyhrálo 2-0.

Druhý poločas byl však jiný a Sporting Lisabon byl mnohem aktivnější. Trenér Jesús poslal na hřiště Alana Ruize a bylo to znát. Domácí byl pod velkým tlakem a v 57 minutě měli velké štěstí, to když po akci Gelsona Martinse poslal z hranice pokutového území Adrien Silva míč do břevna. O tři minuty později se však už skóre měnilo, to když sedo míče opřel střídající Alan Ruiz a zhranice pokutového území poslal míč za záda Ikera Casillase. Porto mohlo v 72 minutě navýšit své vedení opět o dvě branky. To by však střela Andrého Andrého nesměla být zblokovaná na rohový kop. V posledních deseti minutách se tlak hostujícího Sportingu stupňoval. V 82.minutě se po centru Alana Ruize dostal k hlavičce Coates, a míč letící z jeho hlavy k levé tyči vytáhl skvělým zákrokem Iker Casillas na roh. Rozhodčí Hugo Miguel se rozhodl nastavit tři minuty nad rámec normální hrací doby a hned v první minutě nastavení nacentroval míč do pokutového území aktivní Alan Ruiz a Basu Dostovi chyběl krok k tomu aby dokázal zakončit. O dvě minuty později se opět ukázal Iker Casillas, když vytáhl fantastickým zákrokem míč směřující po hlavičce Coatese k levé tyči. Po následném rohovém kopu rozhodčí Hugo Miguel ukončil zápas. Porto si tak připsalo důležité tři body a minimálně do nedělního večera se stalo lídrem portugalské ligy.
04.02.2017, Estádio Do Dragão, Porto.
FC PORTO vs. SPORTING LISABON 2-1
Branky: 7 a 41. Francisco Soares - 60. Alan Ruiz. Žluté karty: Corona, Maxi Pereira, Diogo Jota, Felipe - Zeegelaar, Alan Ruiz, Coates. Rozhodčí: Hugo Miguel. Diváci: 48 329. Držení míče: 39 % - 61 %, Střely na branku: 3 - 4, Střely mimo: 3 - 6. Rohy: 2 - 8. Ofsajdy: 1 - 0. Fauly: 28 - 26.

FC PORTO: Iker Casillas – Maxi Pereira, Felipe, Marcano, Alex Telles, Danilo Pereira, Jesús Corona (83.João Teixeira), Oliver Torres, Brahimi (80.Diogo Jota), André Silva (64. André André), Soares. Trenér: Nuno Espírito Santo.

SPORTING LISABON: Rui Patricio – Schelotto, R.Semedo, Coates, Zeegelaar (57.Esgaio), João Palhinha (80.Podence), Matheus Pereira (46.Alan Ruiz), Adrien Silva, Gelson Martins, Bryan Ruiz, Bas Dost. Trenér: Jorge Jesus.

ZDROJ VIDEA: desporto.sapo.pt