Primeira Liga 2016/2017 21.kolo: VITÓRIA GUIMARÃES vs. FC PORTO 0-2

Poté co v páteční předehrávce 21.kola portugalské ligy porazila Benfica Lisabon na domácím hřišti Aroucu 3-0, a opět navýšila své vedení na první příčce ligové tabulky na čtyři body, museli hráči Porta zvítězit na trávníku Vitórie Guimarães. Svěřenci kouče Nuna Espírita Santa naštěstí zaváhání nedopustili a před fantastickou kulisou na Estádio D. Afonso Henriques, zdolali domácí celek 2-0. O první branku zápasu se postaral ve 36 minutě bývalý hráč Vitórie, brazilský útočník Soares, když po přiťuknutí Andrého Silvy překonal domácího brankáře Douglasa, a pojistku přidal pět minut před koncem utkání, po pasu od Alexe Tellese, Diogo Jota. Porto tak nadále ztrácí na vedoucí Benfiku jeden bod.
Domácí celek nemohl do utkání nasadit dva útočníky. Jak Hernâni, tak Marega v týmu hostují právě z Porta a tak se musel domácí kouč Pedro Martins bez nich obejít. Samotné utkání začalo lépe Porto, a první střelecký pokus mířící na branku zaznamenal po desíti minutách hry Maxi Pereira, který se v pokutovém území uvolnil, ale jeho střelu slabší levou nohou domácí golman Douglas lapil do rukavic. O pár vteřin později dali o sobě vědět také domácí fotbalisté. Konkrétně Raphinha, který však svůj pokus poslal vedle levé tyče branky Ikera Casillase. Další tentokrát už gólový moment zápasu přišel ve 36.minutě. Na levé straně utekl aktivní Alex Telles, a nacentroval míč do pokutového území, ve kterém nejprve vyhrál hlavičkující souboj Herrera, míč se dostal na André Silvu, ten ho lehce posunul za obránce a nikým neatakovaný Francisco Soares překonal domácího brankáře. Domácí tým sice signalizoval ofsajd, ale na levé straně se zapomněl jeden z domácích obránců a Soares tak mohl oslavit gól do sítě svého bývalého zaměstnavatele. Pro šestadvacetiletou lednovou posilu draků, to byl již třetí gól ve druhém zápase v dresu Porta. Domácí se poté snažili o vyrovnání, ale z mírného tlaku vytěžili pouze jednu střelu která mířila vedle pravé tyče. Porto tak vyhrálo první poločas 1-0.

Druhý poločas začali domácí hráči aktivněji, ale jejich střelecké pokusy příliš nebezpečí pro branku Porta neznamenali, a řada z nich byla zblokovaná obranou. Po hodině hry mělo Porto další příležitost na vstřelení branky, po dobře rozehraném přímém kopu, se v pokutovém území domácích dostal k míči na levou stranu, kde byl Marcano, ten se ho snažil z první poslat před bránu, trefil však pouze Felipeho a od něj míč zamířil jen těsně levé tyče. V 73 minutě zahrával rohový kop Herrera, míč se odrazil na kopačku Danila, a ten ho poslal na branku, kde se však do souboje s brankářem dostal Marcano a tak byl pískaný faul na brankáře. O tři čtyři minuty pozdě dostal na levou stranu míč do brejku Diogo Jota, který na trávníku nahradil Brahimiho, dostal se s ním až do pokutového území, kde vystřelil, ale míč letící k bližší tyči domácí brankář vyrazil. Pět minut před koncem se domácí golman Douglas snažil rychle rozehrát, hodil však míč do středu hřiště, kde si ho zpracoval Alex Telles a následně ho poslal přihrávkou na nabíhajícího Dioga Jotu, a ten už napodruhé neselhal a poslal míč za záda vybíhajícího Douglase. Porto si už v závěru utkání výsledek pohlídalo a připsalo si důležité tři body.
11.02.2017, Estádio D. Afonso Henriques.
VITÓRIA GUIMARÃES vs. FC PORTO 0-2
Branky: 36.Soares, 85.Diogo Jota. Žluté karty: Bernard - Maxi Pereira, André André. Rozhodčí: Carlos Xistra. Diváci: 27 212.

FC PORTO: Iker Casillas - Maxi Pereira, Marcano, Felipe, Alex Telles, Herrera, André André (83.Óliver Torres), Danilo, Brahimi (74.Diogo Jota), André Silva (65.Corona), Soares. Trenér: Nuno Espírito Santo.