Primeira Liga 2016/2017 22.kolo: FC PORTO vs. TONDELA 4-0

Fotbalisté FC Porto i nadále pokračují v sérii vítězství. Tentokrát si draci poradili na domácím Estádio do Dragão s posledním týmem ligové tabulky, Tondelou, které nasázeli čtyři branky. Nutno však říci, že hlavně v prvním poločase odehrál hostující celek velmi povedený zápas a nebýt přísně nařízené penalty a poté vyloučení Osória mohl zápas ve druhém poločase vypadat jinak. Nakonec svěřenci kouče Nuna Espírita Santa utkání zvládli, když se o výhru postarali André Silva, Rúben Neves, Francisco Soares a v závěru utkání střídající Diogo Jota. Porto se minimálně do nedělního večera tak stalo lídrem ligové tabulky.
Kdo očekával, že to bude hned od úvodu snadná práce pro domácí fotbalisty, musel být zklamaný. Tondela která přijela do Porta jako poslední tým ligové tabulky, hned od úvodu sázela na skálo pevnou defenzívu a vyrážela do nebezpečných protiútoků. V prvním poločase se hned ve čtyřech případech musel činit Iker Casillas. Domácí hráči o sobě dali poprvé vědět ve čtvrté minutě to když se po centru do pokutového území z kopačky Maxi Pereiry dostal k hlavičce Soares, ale hostující brankář Cláudio Ramos jeho pokus vytáhl. V 18.minutě se dvakrát dostal k zakončení André Silva, ale ani v jednom případě brankáře hostů nepřekonal. V 26.minutě dostal míč do pokutového území Otávio, ale s jeho střelou mířící k levé tyči si opět poradil Cláudio Ramos. Ve 38.minutě musel být opět na pozoru Iker Casillas, když vyrážel střelu Heliarda. Na začátku 43 minuty zápasů se opět dostal k centru do pokutového území Maxi Pereira, v pokutovém území viděl hlavní sudí Luís Ferreira faul na Soarese a nařídil pokutový kop. Nutno však říci, že to byla velmi přísně nařízená penalta. Míč si vzal André Silva a poslal ho k levé tyči branky a draci se tak ujali vedení 1-0. Ve druhé minutě nastaveného času prvního poločasu navíc přišel další důležitý moment zápasu. Soares se pokoušel vyhnout bránícímu Osóriovi ten ho podržel a hlavní rozhodčí Luís Ferreira mu udělil druhou žlutou kartu a následně červenou. Tondela tak musela utkání dohrávat v deseti lidech.

Hned po přestávce se do velké příležitosti řítil Soares, dostal se až do pokutového území a překonal vybíhajícího Cláudia Ramose, míč však jen těsně minul levou tyč branky a byl z toho odkop od brány. O minutu později se na branku hostů řítila dvojice André Silva Otávio, prvně jmenovaný míč posunul před vybíhajícím brankářem na Otávia, ten však odkrytou prázdnou branku netrefil. V 54.minutě přišel nádherný moment. Kapitán Rúben Neves se rozhodl napřáhnout z pětadvaceti metrů a jeho pokus se zastavil až v síti hostující branky. Porto tak vedlo 2-0. O minutu později to mohlo být už 3-0, to když se na pravé straně uvolnil Jesús Corona a centrem na hranici malého vápna vybídl ke skórování Otávia, bohužel brazilský záložník minul prázdnou branku. Po hodině hry se dočkal také Francisco Soares. Poté co dostal přihrávku od Rúbena Nevese, dostal se do pokutového území a krásně obstřelil bránícího hráče a poslal míč k pravé tyči. Porto vedlo 3-0 a mohlo hrát uvolněně. Pro Soarese to byl již čtvrtý vstřelený gól ve třetím utkání v dresu Porta, po jeho příchodu z Vitórie Guimarães. Na trávník se poté dostali také Diogo Jota, Miguel Layún a Óliver Torres. V nastaveném čase se ještě dokázal prosadil Diogo Jota. Po centru do pokutového území se nejprve dotkl Óliver Torres, který míč přiťukl na André Silvu, ten ho posunul na Jotu a ten propálil brankáře Cláudia Ramose. Porto ve 22.kole portugalské ligy splnilo roli favorita a připsalo si důležité tři body v boji o titul.

17.02.2017, Estádio do Dragão, Porto.
FC PORTO vs. TONDELA 4-0
Branky: 43.André Silva z penalty, 54.Rúben Neves. 62.Soares, 90+2.Diogo Jota. Žluté karty: Marcano, Felipe, Rúben Neves - Kaká, Osário. Červená karta: 45+2. Osário (Tondela). Rozhodčí: Luís Ferreira (Braga). Diváci: 35 210.

FC PORTO: Iker Casillas - Maxi Pereira (69.Miguel Lauýn), Felipe, Marcano, Alex Telles, Rúben Neves, André André, Otávio (64.Óliver Torres), Jesus Corona, André Silva, Francisco Soares (64.Diogo Jota). Trenér: Nuno Espírito Santo.

ZDROJ VIDEA: desporto.sapo.pt